בחירות המבקרים

מבקרי ואנשי תרבות ממליצים על ספרים שאהבו

יהודית רותם

סופרת ועורכת
מצבים בפוטנציה / בני ברבש

ציון: 10

המצבים הפוטנציאליים אליהם ייקלעו קוראיו של ספר הסיפורים והנובלות החדש של בני ברבש, "מצבים בפוטנציה", עשויים להשתרע מהזדהות גמורה עד התנערות ותמיהה, מכאב עמוק ועד צחוק מר אך משחרר. הסיפורים המגוונים עוסקים בזוגיות ובאהבה, בסופיות החיים, בוויתורים, באכזבות, בהחמצות, ובמה שיכול היה לקרות ולא קרה. חשבון הנפש שעורכות בו דמויותיהם עם חייהן חותר למסקנתו של קוהלת, כי הבל הבלים הכול הבל. אבל באיזו חוכמה עושה זאת הסופר, באיזו חדות וראייה מעמיקה לתוככי הנפש! זהו ספר שלא נועד לשובב נפש, אך בשום אופן אסור להחמיצו, בזכות הדמיון הפרוע, העומק הפסיכולוגי, יכולת התיאור העשירה, הידע התרבותי, והשפה העברית הישראלית הנילושה בו בחמדה ובכוח. חורג במידת מה מן הנימה הכללית הוא הסיפור "גבעה 24 אינה עונה", פנינה ספרותית נפלאה ונדירה, שוברת לב, מזככת לב, ובסופו של דבר, משיבה את האמונה בחברות, באהבה, ובמי שהיינו ואולי עוד נשוב להיות.

פרופ' ניצה בן דב

מרצה וחוקרת ספרות באוניברסיטת חיפה, כלת פרס ישראל לחקר הספרות לשנת 2021
הבלדה של דורית ומנחם / דורית זילברמן

ציון: 10

כוחו של הרומן הבלדה על דורית ומנחם בסגנון המפתיע בשנינותו, ביכולת החשיפה הנועזת שלו, ובטפטוף של מאורעות היסטוריים ופוליטיים אל המרחב הפרטי שיש בהם לשמש הקבלה, אנטיתיזה או אלגוריה ליחסים המיוחדים שבינה לבינו.
המעבר החד שעשתה דורית זילברמן מן הרומן הקודם שלה בלחש, שהוא סימפוניה עשירה של דמויות ססגוניות, מקומות גיאוגרפיים שונים, זמנים מתחלפים, רומן שהוא שושלת נשית שנשמר בה לאורך הדורות חומר גנטי פלאי, לבין הרומן הקאמרי הבלדה על דורית ומנחם , הקליל לכאורה, על חיי נישואים בתל אביב שבהם משולבים חיי הבוהמה בעיר – מעיד על גמישותה היצירתית של המחברת.
העט שלה הוא השרביט המטאפורי שבעזרתו מניפה זילברמן את הפרטי אל האוניברסלי. וזו הלוא תמצית הממואר: לרקוח שיקוי מזיכרונות אישיים ולצקת אותו לתוך תבנית של רומן.
הספר הוא גם תולדותיה של אישה חסרת ביטחון שלבסוף הפכה להיות הכול. ספר פמיניסטי שנקרא בנשימה עצורה.

משה דץ

זמר, מלחין, מפיק, שחקן
שירלי טמפל קופצת ככה / סמדר שיר

ציון: 9.5

"שירלי טמפל קופצת ככה" של סמדר שיר חברתי הטובה, דומה לסיר ענקי שמלא בפינוקים. כל דף לוקח אותך למסע בין צלילים וטעמים וככל שהעלילה מסתבכת, מילדות ועד לסבתאות, אני משתכנע ששירלי טמפל מג'אבליה, הזמיר של מקהלת צדיקוב, היתה שכנה שלי. או ידידה שלי. או אני.

 

 פינת המתלהבת 

עטרה אופק

עורכת ומתרגמת, בעלת האתר "המתלהבת"
במקום גרניום / ליה נירגד

ציון: 10

התחושה בזמן הקריאה היא שאת אוחזת בידך חפץ יקר-ערך, כזה שכבר לא עושים כיום, כמו עבודת-יד קפדנית מפעם, ועד מהרה מתברר מדוע: כי נירגד כתבה קודם במחברת, ורק אחר כך הקלידה הכל במחשב. ונדמה לי שזה סוד הקסם: שהרי כאדם כותב ומתרגם (כמו נירגד) את רגילה לערוך את עצמך תוך כדי כתיבה מול המסך, ומיד מתעוררת הביקורת העצמית ומוחקת, משפרת, משנה. ואילו כאן – כתיבה אמיצה בזרם התודעה, בלתי מתפשרת, מציצה בעקשנות לכל פינה אפלה, לא מוותרת, מתווכחת, מתנצחת, סולחת. אז נירגד בעצם חוקרת כאן את עצמה, בסבלנות ובנחישות, לאורך שנה שבּה התייתמה והפכה ל"בת של אף אחד" – ובעיקר בודקת מהי אהבה, בכלל ובפרט, תוהה אם באמת אהבה את הוריה ואם הם באמת אהבו אותה, לפעמים נדמה לה שכן ולפעמים שלא. כי כן, זהו ספר שכולו התבוננות באהבה, מכל צדדיה. אל תחמיצו.