בחירות המבקרים

מבקרי ואנשי תרבות ממליצים על ספרים שאהבו

שמי זרחין

במאי קולנוע, תסריטאי וסופר
ספר האקסיות / יאיר אגמון

ציון: 10

יש להיזהר מ"ספר האקסיות". קראתי אותו בנשימה עצורה, משתאה לנוכח דמויותיו וסיפורי הזוגיות שלהן, אך כשהגעתי לסוף העמוד האחרון מצאתי את עצמי חוזר להתחלה וממשיך לקרוא כאילו לא הסתיים. וכך היה כשהגעתי לעמוד האחרון בפעם השניה, הספר דיפדף את עצמו אל תחילתו או המשכו או אמצעיתו, אלוהים יודע. כבר זמן רב שאני נע במעגל הספר הזה ואין מוצא אך גם אין תלונות, אני לכוד בו ולא די לי. זו יצירה שאינה מסתיימת, ממש כמו שיר יפה שמתנגן בלופ, וכמו הדבר הנורא והנפלא הזה שנקרא זוגיות.

חיים באר

סופר
הדס בקצה הלילה / גלי מיר-תיבון

ציון: 10

אחד האירועים המרכזיים בתולדותינו, מלחמת העצמאות, לא הופיע בספרות הישראלית הצעירה, לא סופרה מפי סופרים שנולדו אחריה, והנה, שנים רבות אחרי "יונה ונער" מגיע הספר "הדס בקצה הלילה" ומתאר את ראשית קיומנו ואולי זרע חורבננו, וזה מרתק ומעורר סקרנות גדולה. בנוסף, בספר ישנה גיבורה מרכזית נשית, וגם זה דבר בעל חשיבות בתוך מכלול הספרות הישראלית הנכתבת בתוך עולם המלחמה. הדסה למפל לא קיבלה, מטעמים לא ברורים, אות גבורה על פועלה במלחמה, וגלי מיר-תיבון עושה צדק עמה ומתקנת עוולות עבור דמותה המרתקת. הסופרת מתארת לא רק את הגבורה שלנו אלא גם את חייהם של המובסים, ועושה זאת בכשרון רב ובאמפתיה עמוקה מאוד. כל אלו הופכים את ספרה לספר חובה, וראוי להקרא על ידי כל ישראלי שמעניינת אותו מאין הישראליות מתחילה.

יעוז סבר

סופר
הגבר הנוסף / ג'ונתן איימס

ציון: 9.5

קחו את לארי דיוויד, זרקו פנימה קורטוב וודי אלן, ערבבו היטב שתי כפות ניל סיימון ותקבלו את התרכובת שרוקח לנו ג׳ונתן איימס. סלט יהודי אקצנטרי וניו יורקי, על צעיר בשם לואיס אייבס, שהוא בעצם גבר קשיש ברוחו, שחולם לחיות בעולם של ג׳נטלמנים ומוצא את המנטור המושלם בשביל לנסות לחיות כך בניו יורק של המאה ה-21 . ומה קורה כשג׳נטלמן מתיימר פוגש עולם דיגיטלי? בלאגן, התקלויות בדמויות מוזרות בשוליים של ניו יורק, חיים על הקצה ודמות אחת בשם הנרי הריסון שאם איימס לא יקדיש לה ספר נפרד שלם, יהיה זה פשע ספרותי מהמדרגה הראשונה. מה שבטוח, פיליפ רות׳ יכול לנוח בשקט בקברו, יש לו יורש.

עטרה אופק

עורכת ומתרגמת, בעלת האתר "המתלהבת"
ספר קטן על העולם הגדול / גיל חובב

ציון: 9

לקרוא את גיל חובב זה תמיד עונג גדול. הבחור גם מפליא ללהטט בעברית (יש ייחוס משפחתי!) וגם יודע להצחיק טוב-טוב, ויש קטעים שלמים מהטרילוגיה הירושלמית שלו שאני יודעת כמעט בעל-פה (חפשו ותיהנו). כאן הוא מתעד את מסעותיו ברחבי תבל, חלקם בחברת ידוענים כאלה ואחרים מתחום הקולינריה (אהרוני!), כולל "אורגזמות-מזון" מסעירות ותופעות משעשעות חך ושכל. אולי תאמרו שבימינו קצת מוזר לספר על הרפתקאותיך בעולם הגדול, כשכל אחד יכול להגיע לאן שהוא רוצה בעזרת גוגל-וויו, אבל אף אחד לא יודע לספר על זה כמו חובב. נסו ותיהנו.